Baiminasi reiškinio, nematyto nuo krizės pradžios


Atsigaunanti rinka skatina eksportą, didėjančios darbo sąnaudos – veiklos efektyvinimą. Šiemet stiklo paketų gamintoja UAB „Glass LT“ laukia sezoninio stiklo stygiaus – reiškinio, nematyto nuo krizės pradžios.

„Praėjusius metus vertinčiau teigiamai, nors pirmasis praėjusių metų pusmetis buvo gal šiek tiek blogesnis, bet antrąjį jautėsi pagyvėjimas rinkoje ir dabar viskas juda geresne linkme, tad perspektyvos optimistiškos“, – vertina Giedrius Jackūnas, UAB „Glass LT“ generalinis direktorius.Bendrovė skaičiuoja pardavimus pernai išaugus 9,4%. Geresni rezultatai siejami ne su naujais klientais, o su atsigaunančiomis rinkomis.„Mūsų klientai – juridiniai asmenys, ko nors naujo daug nėra, tiesiog tendencijos šviesesnės, jautėme, kad rinka gyvesnė“, – sako p. Jackūnas.Bendrovės produkcija parduodama ne tik Lietuvoje, todėl stebėdami rinkos tendencijas „Glass LT“ atsižvelgia į pardavimus Lenkijoje, Rusijoje ir Skandinavijos šalyse.Pernai 38% produkcijos bendrovė eksportavo užsienio rinkas, 2012 m. – 22%. Dalį gaminių bendrovė į užsienio rinkas parduoda netiesiogiai.„Dalį produkcijos eksportuojame per mūsų užsakovus Lietuvoje, t. y. mes jiems parduodame stiklo paketus, jie gamina langus ir juos eksportuoja. Todėl pasakyti, kokia dalis mūsų produkcijos patenka į užsienio rinkas, labai sunku“, – aiškina p. Jackūnas.

Stebi žaliavų kainas

Augant gamybai ir pardavimams bendrovėje padidėjo ir darbuotojų skaičius. Praėjusių metų pradžioje įmonėje dirbo 84 darbuotojai, o šių metų pradžioje – 98. Anot p. Jackūno, skaičiuojant didėjančias gamybos sąnaudas, svariausia yra darbo užmokesčio dalis. Tai nuolat skatina ieškoti veiklos efektyvumo sprendimų. Šiemet papildomu galvosūkiu gali tapti ir primiršti rūpesčiai dėl žaliavų.„Žaliavų kainos paskutiniais metais nekilo, jų pasiūla būdavo didesnė nei paklausa. Bet šiais metais vėl laukiamas paklausos šuolis ir sezoninis stiklo stygius – taip, kaip būdavo prieš krizę“, – pokyčius rinkoje regi p. Jackūnas.Nors jau daugelį metų Lietuvoje įstrigę būsto renovavimo procesai, su kuriais siejamos statybų rinkos, taip pat langų gamintojų produkcijos paklausos augimas, p. Jackūnas nesitiki proveržio ir šiais metais, pasak jo, atnaujinimo darbai buvo aktualūs kriziniais metais.„Būtų gerai, jei pagaliau įsibėgėtų, bet planuodami darbus didelių vilčių į tai nededame“, – sako bendrovės vadovas.Prognozuodamas šių metų pardavimus, p. Jackūnas laukia kiek nuosaikesnio augimo – apie 6–7%.„Sunku prognozuoti, bet į šiuos metus žvelgiame optimistiškai, matome, kad ir užsienio rinkos atsigauna“, – tikisi p. JackūnasPastaruosius keletą metų investicijų į gamybą praktiškai nebebuvo, nes per krizę nukritus paklausai ir pardavimams nebuvo išnaudojamas gamybos pajėgumas.„Dabar jau jaučiame, kad gamybos pajėgumas išnaudojamas vis labiau“, – gerą tendenciją fiksuoja p. Jackūnas.Straipsnis publikuotas dienraštyje “Verslo žinios”.

Šaltinis: vz.lt