Milžiniška danų investicija: iššūkis konkurentams ir naujos galimybės


Danijos kapitalo langų ir durų gamintoja „Dovista“ ateinančių metų pradžioje Marijampolės LEZ pradeda milžiniško gamybos komplekso statybas. Vieniems investuotojo atėjimas atveria didelių galimybių, kiti bus priversti ieškoti dar neužimtų nišų.

„Dovistos“ įmonių grupė yra viena iš keturių „VKR Holding“ įmonių grupių. Marijampolės LEZ numatoma gaminti „Velfac“ ir „Rationel“ prekės ženklų produkcija bus eksportuojama į Jungtinę Karalystę ir Airiją. Darius Cinaitis, Marijampolės savivaldybės administracijos Planavimo ir investicijų skyriaus vedėjas, informuoja, kad „Dovista“ savo veiklai planuoja panaudoti didžiąją dalį – apie 65 ha – Marijampolės LEZ teritorijos. Pasibaigus LEZ veiklos terminui, ne vėliau kaip 2061 m. gruodžio 31 d., visa investuotojo objektais užstatyta žemė pereis jo nuosavybėn. LEZ teritorija liks apie 10 ha.

„Kol kas sunku tiksliai pasakyti, kada pavyks pradėti statybas, nes laukia sklypų sujungimo procedūros, projektavimas, poveikio aplinkai vertinimas ir t. t. Realiausia statybų pradžia būtų ateinančių metų pradžioje“, – sako p. Cinaitis.
Per artimiausius ketverius metus bendrovė planuoja investuoti iki 50 mln. Eur, sukurti apie 300 naujų darbo vietų. Iki 2026 m. planuojama investuoti ne mažiau nei 100 mln. Eur ir sukurti ne mažiau kaip 1.000 darbo vietų.

Galimybių metas

Giedrius Jackūnas, stiklo paketus gaminančios UAB „Glass LT“ vadovas, sako girdėjęs, kad „Dovista“ investuoja Lenkijoje, tačiau tai, kad danai statys fabriką Lietuvoje, Marijampolėje, jam didelė naujiena. „Mums ši žinia reiškia, kad ateina didelis potencialus užsakovas – stiprus gamintojas ir eksportuotojas. „Glass LT“ šiuo metu derasi dėl galimybės tiekti stiklo paketus vienam „Dovistos“ fabrikų. Jeigu ši įmonė ateina į Marijampolę – didelis dalykas. Nežinau, ką ji čia gamins, tačiau jeigu galėtume tapti jos tiekėjais, mums tai būtų papildomi užsakymai, išaugęs eksportas ir užtikrintas srautas“, – kalba p. Jackūnas. Jo teigimu, danų gamintojo reikalavimai labai aukšti – tiekėjas turi atitikti daug sąlygų ir ne bet kas gali tapti jų partneriu. „Bet mes, sakyčiau, pajėgūs su jais dirbti“, – patikina verslininkas.

Dėl stipraus konkurento atėjimo į Lietuvą medinių ir aliuminio rėmų langų gamintoja UAB „Doleta“ nesijaudina – anot Vytauto Silevičiaus, „Doletos“ valdybos pirmininko, įmonės konkuruoja visai skirtinguose segmentuose.

„Taip, tai žinoma ir stipri įmonių grupė, tačiau, vertinant kokybę, mes Europoje nematome konkurentų“, – teigia p. Silevičius. Pasak jo, „Dovista“ orientuota į masinę gamybą, didelius objektus ir žemą kainą. O „Doleta“
taikosi į tuos projektus, kur reikia individualių sprendimų. „Dydžiu su jais nesilyginsime, tačiau mūsų galimybės kitos“, – akcentuoja „Doletos“ įkūrėjas. Uždaviniai Vyriausybei Arūnas Mažonis, UAB „Arlanga wood“ generalinis direktorius, neatmeta – kai kuriems silpnesniems gamintojams tokio monstro atėjimas į Lietuvą gali baigtis liūdnai. Pavyzdžiui, iš Marijampolės langų gamintojų investuotojas gali nusiurbti dalį kvalifikuotų darbuotojų. Tačiau nauda įvairiems sektoriams ir šalies ekonomikai – neabejotina. Juolab kad, jo įsitikinimu, aplink tokį gamybos kompleksą turėtų telktis tiekėjai, o dėl didelių tiekimo kiekių atpigti žaliavos.

„Paketų gamintojai turėtų ploti rankomis ir investuoti. Atsiras didžiulių sandėlių, nes jiems reikės daug žaliavų, tiekėjai sustiprės, kainos nukris – kai dideli kiekiai, viskas pinga. Visą produkciją reikės išvežti – vadinasi, reikės geresnių kelių, naujesnio transporto. Gali atsirasti kitų investuotojų – gal ateis dažų gamintojas“, – spėlioja verslininkas.
Kai investuoja toks gigantas, anot jo, turės keistis ir vietos langų gamintojai – rasti savo nišą, gaminti prabangesnius gaminius, kad nekonkuruotų.

Toks investuotojas kels naujų uždavinių ir valdžiai. Galbūt galų gale bus supaprastintos įdarbinimo procedūros ir pramonė galės atsivežti darbuotojų iš Ukrainos. Verslininkai svarsto, kodėl Lenkija sugebėjo įdarbinti maždaug milijoną ukrainiečių, o Lietuva tik kelis šimtus. „Aš pats jau šiandien Vilniaus įmonėje galėčiau įdarbinti 30 žmonių, bet gal biudžetui įplaukų nereikia“, – ironizuoja p. Mažonis.

Pretenduos tapti geidžiamiausias

Investuotojas nestandartinis ne tik dėl savo dydžio, bet ir reikalavimų. Marijampolės savivaldybės Planavimo ir investicijų skyriaus vedėjas sako, jog dar spalio mėnesį, lankydamiesi Marijampolės LEZ teritorijoje, įmonės atstovai pageidavo, kad gamyklos vieta būtų ne industriniame rajone, o supama gamtos. Be to, ypatingą dėmesį skyrė galimybei įrengti žaliųjų zonų, sporto aikštelių, valgyklą darbuotojams ir t. t.

Šaltinis: vz.lt