Plėtrą sustygavo, tik neramu dėl žaliavos


Startuoja didžiausios Baltijos šalyse stiklo paketų gamintojos UAB „Glass LT“ modernizavimo projektas, kurio vertė – 8 mln. Eur. Gerokai didesnę gamybos apimtį įmonė planuoja po poros metų, o šių metų perspektyvas temdo nerimas dėl stiklo žaliavos trūkumo.

„Automatizuosime gamybą, sumažinsime rankų darbo, padidinsime darbo našumą, optimizuosime logistikos srautus, sumažinsime gamybos atliekų kiekį“, – projekto naudą įvardija Giedrius Jackūnas, „Glass LT“ generalinis direktorius.

Alytaus įmonė netrukus pradeda statyti naują 9.000 kv. m gamybinį pastatą, o artimiausiu metu planuoja pirkti automatinio sandėlio valdymo, rūšiavimo įrenginius ir inovatyvių, aukštos rezoliucijos stiklo paketo kokybės skenavimo įrenginius. Naująjį gamybinį „Glass LT“ pastatą statys UAB „Veikmės statyba“, išrinkta iš 12 konkurse dalyvavusių statybos įmonių. Sutartis su statybų rangove numato, kad pastatas bus baigtas iki 2017 m. gruodžio 1 dienos, o per 2018 m. I ketvirtį čia bus perkelta visa gamyba ir sumontuoti nauji įrenginiai. „Glass LT“ į naują gamybos pastatą bei įrangą investuoja 5,9 mln. Eur nuosavų lėšų, o dar 2,1 mln. Eur šiam projektui skirta iš ES struktūrinių fondų pagal priemonę „Regio Invest LT+“. Numatyta, kad įgyvendinus projektą bus sukurtos 32 naujos darbo vietos. Mažiau rankų darbo
Pono Jackūno teigimu, didžiausia naujovė bus automatinis stiklo rūšiavimo įrenginys, vienintelis toks Baltijos šalyse. Jis sujungs tris atskirai veikiančias stiklo pjaustymo ir tris stiklo paketų klijavimo linijas. Dėl to mažės rankų darbo, o kartu ir broko dėl žmonių klaidų.

„Automatizuota linija padės spręsti ir darbo jėgos trūkumo problemą, prireikus leis padidinti gamybą ir tam nebereikės papildomų darbuotojų“, – aiškina p. Jackūnas. Sprendimą investuoti į gamybos modernizavimą „Glass LT“ priėmė atsižvelgdama į stiklo paketų ateities paklausą – ji turėtų didėti ir dėl Europoje griežtėjančių reikalavimų dėl pastatų energinio efektyvumo.
„Nauji reikalavimai smarkiai padidina energiškai efektyvių, dviejų kamerų, stiklo paketų su tinkamai, pagal pastatų paskirtį, parinktais stiklais ir šiltais rėmeliais, paklausą“, – nurodo p. Jackūnas.

Šuolis – 2019 m.

Vadovo teigimu, stiklo apdirbimo galimybės naujose patalpose padidės 1,5 karto, tačiau rimtesnis gamybos ir pajamų augimas planuojamas tik 2019 m. „2018 m. bus pereinamieji – turime perkelti dabartinius įrenginius, sumontuoti naujus,
sustyguoti gamybą. Per pirmuosius metus pardavimo mastai turėtų padidėti maždaug dešimtadaliu, o vėlesniais metais augimas bus gerokai spartesnis“, – sako jis.

„Glass LT“ pardavimo pajamos pernai siekė 12,2 mln. Eur, 2015 m. jos buvo 11,8 mln. Eur. Anot p. Jackūno, pardavimai augo tiek vidaus, tiek eksporto rinkose – atitinkamai 7,5 ir 35%. Iš tiesioginio eksporto, daugiausia į Lenkiją ir Skandinavijos šalis, „Glass LT“ pernai uždirbo apie ketvirtadalį metinių pajamų.

„Gerus įmonės veiklos rezultatus lėmė nuolatinė rinkų analizė, kruopštus veiklos planavimas, pernai pradėta diegti „Lean“ sistema – į ją įsitraukę darbuotojai padėjo atsisakyti kai kurių pridėtinės vertės nekuriančių procesų. Turėjo įtakos ir rinkose nemąžtanti stiklo paketų paklausa“, – nurodo jis. 2017 m. „Glass LT“ planuoja 3–5% pardavimo pajamų augimą – didesniam kol kas kelią užkerta riboti gamybos pajėgumai.
Trūksta stiklo Stiklo paketų gamybai „Glass LT“ praėjusiais metais sunaudojo 1.150.000 kv. m stiklo žaliavos, iš jos pagamino 432.000 kv. m stiklo paketų. Tačiau šiemet gamybos mastai gali būti kuklesni dėl regione prognozuojamo žaliavinio stiklo stygiaus.

„Stiklo trūkumas rinkoje gali būti gana rimtas, apie tai kalba visi stiklo gamintojai. Šiemet jie mažina tiekimą užsakovams, kurie stiklo perka nedaug ar nestabiliai. Esame stabilūs pirkėjai, nuo seno turime sutartis su gamintojais, tačiau šiemet ir mūsų derybos su tiekėjais buvo gana įtemptos“, – sako „Glass LT“ vadovas.

Anot jo, dėl to gali kilti žaliavos, o kartu ir stiklo paketų kaina, tačiau įmonei labiausiai kelia nerimą, kad kai kuriais laikotarpiais stiklo gali visai pritrūkti. „Įtampa rinkoje atsirado dėl padidėjusio stiklo poreikio: anksčiau standartiniai stiklo paketai buvo iš dviejų stiklų, dabar jie jau iš trijų stiklų, vadinasi, reikia 50% daugiau stiklo. Investicijos į stiklo gamybą gana didelės ir inertiškos, todėl kol kas atsiliekama nuo rinkos poreikių“, – aiškina p. Jackūnas. Jis tikisi, kad per ateinančius porą metų bus investuota į naujus žaliavinio stiklo gamybos pajėgumus ir padėtis rinkoje stabilizuotis. „Glass LT“ susikūrė 2013 m. sujungus dvi tiems patiems akcininkams priklausančias įmones – UAB „Stiklo gaminiai“ ir UAB „Vildaiva ir Ko“.

Šaltinis: vz.lt