Stiklo kaina šovė į viršų 12,2 %


Per metus, skaičiuojant nuo praeitų metų kovo iki šių metų kovo mėnesio, į Lietuvą įvežamas flotacinis stiklas, naudojamas stiklo paketų gamybai, pabrango 12,2%, skelbia Statistikos departamentas.

Gamintojų vertinimu, dar neprasidėjus statybų sezonui, bazinio stiklo kaina dėl padidėjusios paklausos šoktelėjo 10–15%.
„Esu girdėjęs atvejų, kad kai kurie smulkesni stiklo paketų gamintojai Lietuvoje, nesugebėję sudaryti metinių sutarčių, jau pristigo stiklo“, – neslepia Edvinas Jackauskas, stiklo paketų UAB „Glass LT“ vykdomasis direktorius.

Didieji gamintojai, pasak jo, turi sudarę ilgalaikes sutartis su stiklo tiekėjais, kurie žaliava aprūpina be didesnių sutrikimų. Susidūrus su panašiomis krizėmis didelio pasirinkimo nėra – Europoje veikia vos 5 stambūs stiklo gamintojai. Todėl vienintelė išeitis – neapsiriboti vienu tiekėju ir apsidrausti sudarant dar vieną ar net keletą papildomų sutarčių su tiekėjais. „Atsigauna ES ekonomika. Be to, sparčiai gamybą didina automobilių pramonė. Didieji stiklo fabrikai paprastai gamina tiek fasadų stiklą, tiek automobilinį stiklą, o abiejų sektorių poreikį, jei jis išauga, tampa sunku patenkinti“, – priežastis nurodo Edvinas Šima, stiklo paketų UAB „Bodesa“ vykdomasis direktorius Stiklo paklausa išaugusi visoje Europoje. Tai lėmė ne tik ekonomikos atsigavimas ir statybų gausa, bet ir nauji Europos Sąjungos reikalavimai. Daugumoje ES šalių jau nuo šių metų pradžios įsigaliojo ES direktyvos, reikalaujančios, kad statomi nauji pastatai būtų ne mažesnės nei A energinio naudingumo klasės. Lietuvoje ši nuostata įsigalios nuo lapkričio pradžios. Šie reikalavimai susiję ir su langais – stiklo paketai privalo būti dviejų kamerų.

„Dauguma Europos stiklo paketų gamintojų jau šiandien gamina dviejų kamerų stiklo paketus, kuriems reikia nebe dviejų, o trijų stiklų. Natūralu, kad tam sunaudojama daugiau žaliavos. Ateityje reikalavimai tik griežtės, tad ir stiklo poreikis turėtų augti“, – įsitikinęs p. Jackauskas.

 

Šaltinis: vz.lt