Stiklo paketo trūkumas ne visada yra defektas


Stiklo paketas – tai gaminys, kuris naudojamas statybos ir architektūros srityse. Tai yra konstrukcinis elementas, kuris susideda iš dviejų ar daugiau stiklo lakštų, tarp kurių yra hermetiškai užpildytas oro tarpas arba specialus izoliacinis dujų sluoksnis.
Stiklo paketai yra plačiai naudojami langų, durų ir fasadų kūrimui. Jie turi kelias svarbias funkcijas.
  1. Izoliacija: Stiklo paketai yra puikūs šilumos ir garso izoliatoriai.
  2. Saugumas: Stiklo paketai taip pat gali būti saugumo elementai.
  3. Konstrukcinis stiprumas: Stiklo paketai gali prisidėti prie pastato konstrukcinio stiprumo. Jie gali būti integruoti į rėmus arba sistemą, kad padidintų viso pastato stabilumą.
  4. Estetika: Stiklo paketai suteikia pastatui modernų ir stilingą išvaizdą.
 Visos stiklo paketo gamybos eigoje, pasitaiko daugybė nutikimų, dėl ko gali atsirasti defektai.


Kokie gali būti defektai,  kokios jų atsiradimo priežastys?
Ar tikrai visi neatitikimai  gali turėti įtakos stiklo paketo eksploatacijai?
Kiekvieno nuomonė apie defektus skirtinga, todėl visi pasitaikantys stiklo paketų neatitikimai yra smulkiai, milimetrų tikslumu, aprašyti įmonės kokybės kontrolės reglamente. Tai labai svarbu, kadangi stiklo paketo neatitikimas ne visada yra priskiriamas defektų kategorijai. Kartais klientui gali atrodyti, kad smulkus įbrėžimas pažeidžia stiklo kokybę ir yra netinkamas eksploatacijai, tačiau, tai ne visada yra tiesa. Todėl „tikriesiems“ defektams apibrėžti turime nuostatas, kuriomis vadovaujamės stiklo paketų kokybės nustatyme.

Defektai kurie pasitaiko gamyboje:
Nešvarumai „TOP“ defektas. Pasitaiko tiek ant stiklų, tiek ant rėmelių. Tai dažniausiai būna dulkelės, pirštinių antspaudai, atsiradę dėl rankiniu būtu klijuojamų rėmelių, gali užtrykšti hermetiko, taip lieka juodos dėmės viduje. Klientai dažnai užsisako stiklo paketų nestandartinių dydžių ar formų, kurių automatizuotos mašinos pagaminti negali. Tokie stiklo paketai yra gaminami rankiniu būdu, todėl šiame gamybos etape ir gali pasitaikyti įvairūs nešvarumai.
Neretai pasitaiko įbrėžimų – tai yra minimalūs trūkumai stiklo pakete, kurie neturi įtakos stiklo paketo izoliacijos, šilumos perdavimo ar kitoms savybėms. Stiklo paketai su minimaliais defektais vis tiek gali sėkmingai atlikti savo funkcijas ne vienerius metus. Įbrėžimai atsiranda dėl mechaninių (žmogaus ar įrangos) „prisilietimų“  prie stiklo. Kadangi, šie įbrėžimai būna labai smulkūs, dažnu atveju, tai nėra traktuojama, kaip defektas. Jie yra vos matomi ir leidžiami pagal kokybės užtikrinimo standartus, nes neretai, tai nekenkia net estetiniam vaizdui. Kadangi, stiklai „nueina“ gan ilgą kelią iki kliento, kiekviename gamybos etape gali atsirasti ir ryškesnių, didesnių įbrėžimų. Tokie įbrėžimai atrodys neestetiškai, dėl to stiklo paketai su šiais įbrėžimais yra pergaminami, iškart pastebėjus defektą, kad klientai gautų kokybišką gaminį, kuriuo galėtų džiaugtis ne vienerius metus.
Išlinkę ar prasislinkę rėmeliai, kaip pvz.: vienos, dviejų kamerų ar trijų kamerų stiklo paketų rėmeliai susiklijuoja skirtinguose aukščiuose, neteisingai juos sulygiuojant. Tai pastebima tik, kai paketas jau būna pagamintas. Jeigu toks trūkumas yra labai minimalus, tai nekeičia stiklo paketo savybių ir nėra priskiriama prie defektų. Tokie minimalūs „defektai“ yra leidžiami pagal kokybės užtikrinimo standartus.
Netobula stiklo žaliava. Tai vienas iš defektų, kuris priklauso nuo mūsų tiekėjų stiklo kokybės. Atsitinka taip, kad gauname nekokybiškus stiklus: nuo įlaminuotų nešvarumų ar prigrūdintų dėmelių iki oro burbuliukų masėje. Stiklo burbulas – skamba gražiai, tačiau, tai stiklo paketų gamyboje neretai būna stiklo paketo nukrypimas nuo normos. Bet burbulai stikle  ne visada yra priskiriami prie defektų, nes neretu atveju jie būna labai maži, vos matomi ir nekelia jokio estetinio vaizdo nuokrypio. Nemaža dalis smulkių stiklo defektų atsiranda dar liejant stiklą. Pavyzdžiui, įsimaišo dulkių ar oro burbuliukų. To negalima išvengti, nes stiklo gamyba yra didelė pramonė, kurioje pasitaiko iškarto nepastebimų defektų.
Kadangi, pas mus didžioji dalis gaunamų stiklų yra dideliais „Jumbo“ lapais, kurio vieno dydis 19,26 m2, todėl neišvengiamybė, kad jame pasitaikys priimtinų netobulumų. Jeigu klientai norėtų, kad stikluose nebūtų visiškai jokių defektų, gamintojai privalėtų lėtinti gamybos tempą, todėl pailgėtų visa gamybos eiga ir klientui tektų savo gaminio laukti žymiai ilgesnį laiką.  Dėl ilgesnio gamybinio laiko, didelių sąnaudų, pakiltų ir stiklo žaliavos kaina, kas įtakotų ir stiklų paketų kainą. Todėl yra nustatytos tam tikros defektų normos, pagal kurias yra vertinama gaminių kokybė, kad būtų kuo tiksliau apibrėžta, kas yra tinkama naudojimui, o kas ne, ir taip išlaikomas kainos ir kokybės santykis.
Visuose gamybos etapuose – nuo žaliavos gavimo iki stiklo paketo pagaminimo įsitraukia visi įmonės darbuotojai, nes stiklo paketo kokybė yra visų mūsų atsakomybė. Mes dedame labai dideles pastangas, kad Jums pagamintume kokybišką gaminį, kuris nekels jokių nesklandumų ir galėsite džiaugtis vaizdu pro langą ilgus metus. Bet kaip ir visose pramonėse, taip ir stiklo, kartais pasitaiko priimtinų netobulumų.